Wegetarianizm a weganizm

Czym w praktyce różni się weganizm od diety wegetariańskiej? Zauważyłam, że wiele osób nadal nie rozróżnia tych dwóch pojęć stawiając między nimi znak równości. Mimo, że wykluczenie mięsa z diety również w Polsce zyskuje na popularności wpisując się w obecną modę, w restauracjach ciągle nie trudno o wpadki. Przecież zupa gotowana na wywarze z kości jest wegetariańska… Protest! Oczywiście, że nie jest i to każdy powinien raz na zawsze zapamiętać. Przy takim nieświadomym podejściu, weganizm wydaje się totalną abstrakcją.

Na czym polega wegetarianizm?

Przede wszystkim to nie tylko pewien styl odżywiania, ale też światopogląd. Głównym zamierzeniem diety wegetariańskiej jest sprzeciw wobec cierpienia, krzywdzenia i zabijania żywych istot. Tym samym wykluczamy z diety mięso, ryby, owoce morza, ale jemy produkty pochodzenia zwierzęcego: jajka, nabiał, miód. Jest to tzw. laktoowowegetarianizm, najczęstsza odmiana bezmięsnego sposobu odżywiania. 

Uwaga: żelatyna wieprzowa/wołowa występująca np. w żelkach, galaretce czy smalec nie są wegetariańskie! Dlaczego? Żelatyna wytwarzana jest z kolagenu, który znajduje się m.in. w chrząstkach, kopytach, skórach, kościach czyli odpadach z procesu rzeźniczego… A smalec to tłuszcz zwierzęcy wytapiany ze słoniny wieprzowej. Warto mieć to na uwadze podczas zakupów w piekarni i dopytać sprzedawcę o skład wybranego pieczywa. Nie chodzi tylko o pączki… Smalec może znajdować się nawet w zwykłych, pszennych bułkach!

Są też wegetarianie, którzy oprócz wykluczenia z diety mięsa i ryb, rezygnują też z jajek, ale spożywają mleko i jego przetwory (laktowegetarianizm). Z kolei owowegetarianie jedzą jajka, a eliminują z diety inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Na czym polega weganizm?

Weganizm często zaliczany jest do odmiany wegetarianizmu, jego zaostrzonej wersji, albo do jego kolejnego etapu. Cel nadal pozostaje ten sam: protest przeciwko okrucieństwu wobec zwierząt i ich wykorzystywaniu przez człowieka. Weganie eliminują z diety zarówno mięso, ryby jak i wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego (jajka, nabiał, miód). Dlaczego, skoro przy produkcji mleka nie zabija się krów? Życie zwierząt na fermach przemysłowych to nie sielanka, a one same traktowane są wyłącznie jako surowiec i eksploatowane do granic wytrzymałości. Nie ma to nic wspólnego z humanitarnym traktowaniem i szacunkiem do żywych istot. Chodzi o biznes i olbrzymie pieniądze. To samo dotyczy kur i pszczół. Weganizm oprócz diety obejmuje również branżę kosmetyczną i odzieżową. Weganie nie używają kosmetyków, które są testowane na zwierzętach i nie noszą ubrań z naturalnej skóry, futra, jedwabiu czy wełny. 


Weganizm budzi kontrowersje. Aż tyle ograniczeń? Przeciętnemu człowiekowi trudno sobie wyobrazić życie bez ulubionych kotletów czy kurczaka, a co dopiero bez nabiału, jajek? Co gotować? Co jeść? Sałatę? Przewrotnie: to właśnie dieta wegańska wyzwala z ograniczeń jedzenia tych samych potraw, inspiruje i budzi kreatywność. Uczy, że produkty odzwierzęce można łatwo zastąpić i cieszyć się, np. pysznymi, zdrowymi wypiekami. Jaki mięsożerca wpadnie na to, żeby upiec brownie z czerwonej fasoli lub „sernik” z kaszy jaglanej (jagielnik)? Czy zna arabskie falafele, albo hummus? Cóż. Dużo traci. Oczywiście uogólniam.

Nie należy zapominać, że każda dieta musi być odpowiednio zbilansowana. Bycie wegetarianinem lub weganinem nie jest równoznaczne ze zdrowym odżywianiem.

Dla zgłębienia wiedzy na temat weganizmu, polecam wykład Garego Yourofskiego, amerykańskiego aktywisty na rzecz praw zwierząt:Komentarze

Popularne posty

https://www.facebook.com/insideofmeblog/?ref=bookmarkshttps://plus.google.com/u/0/107762706792663271073https://pl.pinterest.com/insideofmeblog/