Marzenia senne: przesmyk do innego wymiaru?

Zapada noc. Po wyczerpującym dniu wypełnionym rozmaitymi aktywnościami, nadchodzi czas na cenny odpoczynek, regenerację ciała, reset umysłu. Zapadamy w sen, tracimy świadomość. Po kilku godzinach budzimy się rano z nową energią, aby rozpocząć kolejny dzień. Nie ma wątpliwości: sen jest nierozerwalną częścią ludzkiej egzystencji. Co się więc dzieje, pomiędzy zaśnięciem a przebudzeniem? Naiwnie jest sądzić, że nic. Bo gdy ciało odpoczywa, mózg nadal pracuje na najwyższych obrotach, a my dzięki marzeniom sennym odbywamy daleką podróż do głębi nieświadomości. 


Sen bardzo często utożsamiany jest ze śnieniem. Według mnie są to dwa różne pojęcia, choć ściśle ze sobą powiązane. Sen jest stanem fizjologicznym, podczas którego wyłącza się świadomość, świat zewnętrzny przestaje istnieć, a organizm wypoczywa po codziennych zmaganiach. Bez spania po prostu nie możemy normalnie funkcjonować i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jak można scharakteryzować śnienie? Podczas stanu snu wkraczamy do świata zupełnie innego niż jawa, czyli do świata fantazji, gdzie wszystko jest możliwe. Znikają zakazy, społeczne normy a czasem nawet moralność.

Śnimy: w naszej głowie pojawiają się przeróżne obrazy, wyświetla się film, w którym często odgrywamy główną rolę, albo z dystansu przyglądamy się przedziwnym wydarzeniom. Odczuwamy emocje, komunikujemy się z innymi. W tych na pozór irracjonalnych projekcjach naszego umysłu, spotykamy się z własną tożsamością.

„W każdym z nas jest ktoś, kogo nie znamy. Przemawia do nas w snach i tłumaczy, że widzi nas zupełnie inaczej,
niż my siebie.”- Carl Gustav Jung  


Marzenia senne, oprócz tego, że pomagają przepracować resztki dnia i oczyścić psychikę, mogą być też ważnym komunikatem z podświadomości. Sny, które niosą przesłanie, rozpoznajemy instynktownie: po prostu nie możemy o nich zapomnieć, jakaś wizja nie daje nam spokoju i ciągle odtwarzamy ją w głowie. O jakie komunikaty chodzi? Mogą to być informacje o wypartych przeżyciach, konfliktach wewnętrznych, wspomnieniach zdarzeń, które w dalszym ciągu wywierają na nas znaczący wpływ, ale ich sobie nie uświadamiamy. Marzenia senne dają też wgląd w ukryte aspekty własnej osobowości, które na jawie determinują nasze zachowanie lub pojawienie się konkretnej emocji. Czasem sny podsuwają również rozwiązania problemów, albo pobudzają wyobraźnię do poszukiwania innych koncepcji, których nie zauważamy na jawie. Trzeba pamiętać o tym, że treści marzeń sennych nie można odczytywać dosłownie, ponieważ ich znaczenie jest często ukryte lub zniekształcone. Tutaj z pomocą przychodzi po raz kolejny intuicja, a pierwsze skojarzenia często okazują się słuszne. 

„Sen jest nie tylko komunikatem (ewentualnie zaszyfrowanym komunikatem), ale również aktywnością estetyczną, grą wyobraźni, która jest wartością samą w sobie.
Sen jest dowodem na to, że fantazja, marzenie o czymś,
co się nie wydarzyło, należy do najgłębszych potrzeb człowieka.” – Milan Kundera

Uwielbiam powyższy cytat Milana Kundery. Dokładnie opisuje, czym są dla mnie marzenia senne. Oprócz bodźca do dalszego rozwoju, niosą nas przez zakamarki wyobraźni, dostarczają kreatywnych pomysłów. Śniąc, zaspokajamy potrzeby i pragnienia duszy. Podróżujemy do niesamowitych miejsc, które nie istnieją w świecie realnym i łączymy się z tymi, których nie pozwala nam spotkać świadomy umysł. Poznajemy własne, prawdziwe „ja” i przecieramy szlaki samodoskonalenia. A to wszystko daje nam nocny czas. Pozornie bezproduktywny.


Komentarze

 1. Ja z pewnością w snach bardzo często przeżywam aktualne zmartwienia czy kłopoty. Zdarzają mi się też "świadome sny" kiedy potrafię je kształtować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Śnienie świadomych snów to znakomita umiejętność :)

   Usuń
 2. zawsze lubiłam czytać interpretacje snów klaudia j

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja lubię je interpretować, ale tylko swoje. ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

https://www.facebook.com/insideofmeblog/?ref=bookmarkshttps://plus.google.com/u/0/107762706792663271073https://pl.pinterest.com/insideofmeblog/